Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikatach diamentów

18.10.2023

Diamenty naturalne są jednymi z najcenniejszych i najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Biżuterię wysadzaną diamentami kupują osoby ceniące wyjątkowy blask, niepowtarzalność i luksus. Ale skąd mieć pewność, że wybrane kamienie są prawdziwe, jak potwierdzić parametry? Odpowiedzią na to pytanie i najlepszym sposobem na określenie rzeczywistej wartości diamentów są międzynarodowe certyfikaty. Trzy najbardziej renomowane i uznane laboratoria certyfikujące na świecie to: IGI (International Gemological Institute), GIA (Gemological Institute of America) oraz HRD ANTWERP (Hoge Raad Voor Diamant Antwerp). Dzisiaj odkryjemy, czym się różnią i dlaczego są tak ważne.

Diamenty naturalne to niezwykłe kamienie szlachetne. Powstają pod powierzchnią ziemi na skutek działania ekstremalnego ciśnienia i temperatury oscylującej powyżej tysiąca stopni Celsjusza. Takie warunki panują na głębokości około 150-200 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Dlatego  diamenty występują w przyrodzie rzadko, co sprawia, że są niezwykle cenne. Ze względu na różnorodność warunków panujących w trakcie ich tworzenia, mogą się od siebie różnić. Można śmiało stwierdzić, że nie istnieją dwa identyczne kamienie. To właśnie z tego powodu określenie ich wartości jest tak skomplikowane. Oceniając diamenty, oprócz ogólnego wyglądu, uwzględnia się wiele zmiennych, które wpływają na ich ocenę. Certyfikaty diamentów stanowią niezastąpioną pomoc w klasyfikacji i określeniu wartości tych niezwykłych kamieni szlachetnych.

Certyfikat dostarcza szczegółowych informacji o wadze, barwie, czystość i szlifie. W skrócie, jest nie tylko gwarancją jakości, ale także narzędziem, które pomaga zrozumieć i ocenić sam kamień. To istotne narzędzie dla każdego, kto chce nabyć biżuterię wysadzaną diamentami, niezależnie od tego, czy kupuje ją ze względu na ich urodę, czy jako inwestycję na przyszłość.

biżuteria

IGI – INTERNATIONAL GEMOLOGICAL INSTITUTE (Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny)

IGI to jedno największych międzynarodowych laboratoriów gemmologicznych. Specjalizuje się w ocenie i certyfikacji diamentów oraz kamieni szlachetnych. Działa od 1975 roku w Antwerpii, ale jego filie znajdują się m.in. w Nowym Yorku, Bombaju, Hongkongu, Tokio, Dubaju, Tel Awiwie i Los Angeles. Firma szczyci się ugruntowaną pozycją. Certyfikat IGI stanowi niezawodne źródło informacji na temat parametrów diamentu, takich jak waga, barwa, czystość i szlif. Uznawane na całym świecie, dają pewność, że diament wart jest swojej ceny. IGI oferuje również programy edukacyjne i szkoleniowe z zakresu gemmologii, które pomagają kształcić przyszłych ekspertów w tej dziedzinie.

 

GIA – GEMOLOGICAL INSTITUTE OF AMERICA (Instytut Gemmologiczny Ameryki)

GIA to jedno z najbardziej uznawanych i szanowanych laboratoriów gemmologicznych na świecie. Ich certyfikaty diamentów, pereł i kolorowych kamieni szlachetnych są symbolem jakości i rzetelności. GIA jest znane z dbałości o najwyższe standardy i precyzję w ocenie minerałów. Założycielem instytutu był na początku lat 30. XX wieku Robert M. Shipley. Za cel postawił sobie przywrócenie zaufania klientów do biżuterii wysadzanej diamentami oraz edukację kolejnych pokoleń ekspertów. Chciał zapewnić ciągłość i rozwój wiedzy oraz umiejętności w tej specjalistycznej dziedzinie. To GIA stworzyła w latach 40. ubiegłego wieku The International Diamond Grading System oparty na tzw. klasyfikacji 4C’s – carat (karat), colour (kolor), clarity (czystość) oraz cut (szlif). W 1988 roku firma oceniła słynny 45,52 karatowy Hope Diamond.

 

HRD ANTWERP – HOGE RAAD VOOR DIAMANT ANTWERP (ang. High Diamond Council Antwerp)

HRD Antwerp to renomowane laboratorium gemmologiczne z siedzibą w Antwerpii. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej uznanych laboratoriów na świecie, specjalizujące się w ocenie i certyfikacji diamentów oraz kamieni szlachetnych. Hoge Raad voor Diamant (HRD) znane również jako Diamond High Council powstało w 1973 roku z inicjatywy belgijskiego rządu oraz przedstawicieli branży diamentowej. W 2007 roku przeprowadzono jego restrukturyzację, co skutkowało podziałem Diamond High Council na dwie odrębne instytucje: The Antwerp World Diamond Centre (AWDC) oraz HRD Antwerp. AWDC skupiło się na promowaniu i rozwijaniu handlu diamentami, a HRD Antwerp stało się wiodącym laboratorium zajmującym się badaniami diamentów i wydawaniem certyfikatów. Laboratorium HRD Antwerp jest znane z wysokich standardów jakości i dokładności w ocenie diamentów. Certyfikaty HRD Antwerp są cenione w branży jubilerskiej i są dowodem na jakość i autentyczność diamentów.

biżuteria

Dlaczego certyfikaty diamentów są ważne?

Certyfikat diamentów to dokument, który potwierdza autentyczność i jakość diamentu. Jest to niezwykle ważne przy zakupie biżuterii, ponieważ umożliwia dokładne poznanie parametrów i wartości. Dzięki certyfikatowi, można porównywać diamenty i dokonywać świadomego wyboru. Kupując diament, który jest certyfikowany przez renomowane laboratorium, masz pewność, że inwestujesz w kamień najwyższej jakości.

 

Który certyfikat wybrać?

Wszystkie trzy laboratoria – IGI, GIA i HRD Antwerp cieszą się uznaniem i szacunkiem w branży jubilerskiej. Wybór między nimi zależy od osobistych preferencji i budżetu. Jeśli zależy Ci na renomie i najwyższych standardach, GIA może być najlepszym wyborem. IGI oferuje doskonałą jakość oceny diamentów, a czasem może być bardziej dostępne cenowo. Ważne jest zrozumienie, że każde laboratorium może ocenić diament nieco inaczej, ale ogólnie przyjęte standardy są zbliżone.

Certyfikaty diamentów to kluczowy element, o którym należy pamiętać podczas zakupu biżuterii brylantowej. Zarówno IGI, GIA i HRD Antwerp oferują certyfikaty o dużej wiarygodności i precyzji. Wybierając diament z certyfikatem, mamy pewność, że inwestujemy w jakość. Ostatecznie, niezależnie od tego, który certyfikat wybierzemy, kluczem do udanego zakupu jest zrozumienie, co jest dla nas najważniejsze i dokładna analiza parametrów. To właśnie te czynniki pozwolą znaleźć diament spełniający oczekiwania.

Powrót do bloga
13
  13
  Koszyk
  Pierścionek z czarnymi diamentami R79601 Y BD - 15
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 1 353  1 800 
  Kolczyki z diamentami (E88149 Y S)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 2 475  3 300 
  Pierścionek z diamentami (R59040 YW) - 16
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 2 345  3 120 
  Bransoletka z diamentami (B05150 Y)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 7 530  10 040 
  Kolczyki wiszące z diamentami (E86411 Y SW)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 3 255  4 340 
  Kolczyki z diamentami (E61651 W S)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 6 210  8 280 
  Pierścionek z diamentami (R71617 YW) - 15
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 2 265  3 020 
  Zawieszka z diamentami 82449 Y
  Czas realizacji zamówienia:

  4-6 tygodni

  1 X 703  940 
  Obrączka z diamentami (R79366 Y) - 16
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 9 660  12 880 
  Zawieszka z rubinami i diamentami (P71860 Y RU)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 5 295  7 060 
  Kolczyki z diamentami (E71726 Y S 375)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 1 277  1 700 
  Zawieszka z kolorowymi kamieniami i diamentami (P91013 Y WT,BT,CD)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 1 485  1 980 
  Zawieszka z diamentami (P59279 YW)
  Czas realizacji zamówienia:

  24h

  1 X 5 475  7 280 
   Calculate Shipping
   Wykorzystaj kupon
   Niedostępne kupony
   summer10 Uzyskaj 10% zniżki DODATKOWE 10% ZNIŻKI NA WSZYSTKIE PRODUKTY