Kamień urodzinowy – sprawdź, który pasuje do Ciebie?

06.03.2024

Kamienie urodzinowe przypisane do każdego miesiąca nie tylko dodają koloru i blasku naszej biżuterii, ale także mają głębokie znaczenie symboliczne, a według niektórych nawet energetyczne. Dowiedz się, skąd pochodzi tradycja kamieni urodzinowych, dlaczego warto je mieć blisko siebie oraz jaką biżuterię możesz kupić dla samej siebie lub bliskiej sercu osoby. Zobacz nasze propozycje i wybierz coś, co będzie stylowe i z klasą.

 

Tradycja kamieni urodzinowych sięga starożytności, kiedy wierzono, że każdy kamień ma swoje unikalne właściwości, oddziałuje na energię i przeznaczenie osoby noszącej. W mitologii starożytnej Indii oraz kulturze greckiej i rzymskiej kamienie miały związek z boskimi mocami. Uważano, że posiadają magiczne właściwości, mogą przynieść szczęście, zdrowie czy ochronę. Według niektórych źródeł ideę kamieni miesiąca zapoczątkował Aaron arcykapłan plemion izraelskich żyjący przed naszą erą. Posiadał tzw. Napierśnik z dwunastoma kamieniami odpowiadającymi plemionom, ich energia miała chronić podczas bitew. W następnych wiekach idee kamieniu miesiąca analizowali kolejni uczeni, często przypisywali je znakom zodiaku.

Józef Flawiusz i święty Hieronim zachęcali do posiadania wszystkich kamieni i noszenia przy sobie minerału przypisanego do danego miesiąca. Ponoć dopiero w XVIII wieku żydowscy kupcy rozpowszechnili zwyczaj wśród mniej zamożnych ludzi, delikatnie go modyfikując. Oferowali kupującym pojedyncze kamienie, zgodne z ich miesiącem urodzenia. Pomysł bardzo się spodobał, cieszył ogromnym zainteresowaniem. W XX wieku przypomniała go jedna z firm jubilerskich z USA. Dziś popularne jest kupowanie nie tyle kamieni, co biżuterii z kamieniem miesiąca, najczęściej pierścionka.

Dziś większość z nas podchodzi do tematu, jak do ciekawostki, ale nadal lubimy otaczać się kamieniami miesiąca. Są przede wszystkim piękne, ale też przypominają nam o naszych korzeniach, wielowiekowej tradycji. Wierzymy, że mogą stać się talizmanem lub amuletem na gorsze dni. Biżuteria z kamieniem urodzinowym staje się więc formą personalizacji, wyraża naszą indywidualność i jednocześnie łączy z kulturowym dziedzictwem przeszłości.

Biżuteria z kamieniem miesiąca to piękny prezent dla każdej kobiety z okazji urodzin. Co wybrać? Może to być pierścionek, naszyjnik, kolczyki lub zawieszka na łańcuszek. Decyzja na pewno zależy od gustu i potrzeb obdarowanej. Doskonałym pomysłem jest też zakup biżuterii z kamieniem urodzinowym z okazji narodzin dziecka lub oświadczyn, czyli pierścionka zaręczynowego. Większość z nas deklaruje, że nie wierzy w moc minerałów, ale posiadanie biżuterii z ametystem, granatem, czy topazem zbliża nas do natury, staje się źródłem inspiracji, pozytywnej energii. 

biżuteria

Zobacz wszystkie zawieszki kolczyki literki z kolorowymi kamieniami naturalnymi

 

KAMIENIE MIESIĄCA – poznaj je wszystkie

 

STYCZEŃ – granat

 

ZOBACZ pierścionek z granatem

Kamień urodzinowy stycznia jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych kamieni jubilerskich. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „granatum”, co oznacza „pełny ziaren” i nawiązuje do jego podobieństwa do czerwonych ziaren granatu. Choć granat występuje w różnych odmianach kolorystycznych, to ta o intensywnie czerwonym zabarwieniu jest najbardziej rozpoznawalna. W starożytności był symbolem miłości, odwagi i ochrony oraz uważany za talizman przynoszący szczęście.

Granat posiada wysoką twardość, co czyni go doskonałym minerałem do produkcji trwałej i pięknej biżuterii. Jego głęboki czerwony kolor i symboliczne znaczenie sprawiają, że jest to kamień, który nie tylko dodaje blasku naszym stylizacjom, ale także przynosi pozytywną energię i inspirację. 

LUTY – ametyst

ZOBACZ pierścionek z ametystem i diamentami

 

Ametyst to przezroczysta odmiana kwarcu. Hipnotyzujący kolor zawdzięcza zawartości żelaza, im jest go więcej, tym jest intensywniejszy. Nazywany jest kamieniem harmonii i relaksu, sprzyja wyciszeniu. Pomaga zachować wewnętrzną równowagę, stabilizuje emocje. W niektórych krajach ametyst to tradycyjny prezent wręczany sobie przez zakochanych. Podobno sam św. Walenty nosił ametystowy pierścień. 

Ametyst jest stworzony dla kobiet, które lubią wyróżniającą się biżuterię, w mocnych, zdecydowanych barwach. Doskonały dla zimnych typów urody, pań o ciemnych włosach i jasnej karnacji. Uzyskany kontrast przykuwa spojrzenia i nie ma sobie równych. Ale równie pięknie wygląda z delikatną urodą, blond włosami.

 

 

 

 

 

 

 

MARZEC – akwamaryn

 

ZOBACZ pierścionek z akwamarynem i diamentami

Ten niebieskozielony, przezroczysty kamień szlachetny należy do grupy beryli, podobnie jak różowy morganit. Nazwę zawdzięcza barwie, „aqua marine” to po łacinie morska woda. Kiedyś wierzono, że pochodzi z głębi morza, ze świata syren. Żeglarze zabierali go ze sobą na długie wyprawy, wierzyli, że zapewni im bezpieczny powrót do domu. Akwamaryn doskonale łączy się z żółtym i białym kolorem złota.

Biżuteria z akwamarynem – otwarta na światło – czerpie energię ze słońca, dlatego pięknie prezentuje się z letnią garderobą, jasną, lekką, zwiewną. Szczególnie chętnie noszą go kobiety o delikatnym typie urody, blondynki z jasną, porcelanową cerą. 

KWIECIEŃ – diament

 

ZOBACZ pierścionek z diamentami

W ADIAMO oferujemy wyłącznie biżuterię z diamentami naturalnymi, doceniamy ich wyjątkową wartość, unikatowość i najwyższą jakość. Starannie wyselekcjonowane kamienie, jak żadne inne, uwodzą światłem, co czyni je najbardziej lśniącymi minerałami na świecie. Ich niezrównany blask jest fundamentem dla naszych niepowtarzalnych dzieł sztuki jubilerskiej.

Każdy diament naturalny ma swoją historię sięgającą miliony lat wstecz. Okoliczności powstania układają się w magiczną opowieść o czasie i kunszcie natury. Niezniszczalna struktura kamienia oddaje siłę procesów geologicznych zachodzących we wnętrzu ziemi. Diament naturalny przechowuje w sobie tę potężną moc, dlatego jest najdoskonalszym symbolem miłości, trwałości oraz ponadczasowego piękna. 

Diament stanowi metaforę doskonałości, niezmienności, czystości i bogactwa. Symbolizuje miłość oraz nierozerwalność związku, jest najpopularniejszym kamieniem zaręczynowym na świecie. 

MAJ – szmaragd

 

ZOBACZ zawieszkę ze szmaragdem, diopsydami i diamentami

Szmaragd to wysoko cieniona odmiana berylu należącego do grupy krzemianów. Wyróżnia się hipnotyzującą zielenią, bez wtrąceń innych barw. Szmaragd odświeża, odmładza, poprawia samopoczucie, jest kamieniem wzrostu i rozwoju, uczy harmonii z przyrodą. W starożytności uważany był za potężny talizman o właściwościach magicznych. Jest uważany za kamień miłości i nadziei. Szmaragdy pięknie wyglądają w naszyjnikach i kolczykach, dodają energii i elegancji.

Nazwa szmaragd wywodzi się od starogreckiego „smaragdos”, co oznacza po prostu „zielony klejnot”. Szmaragdy były również bardzo cenione przez Majów, którzy wierzyli, że kamień ten jest uosobieniem życia, odrodzenia i płodności. Uważali, że szmaragdy miały moc przyciągania deszczu, co było niezwykle ważne dla rolniczej społeczności Majów.

Najczęściej zyskują szlif schodkowy, który stosowano do nich tak często, że zaczęto określać go mianem szlifu szmaragdowego.

CZERWIEC – perła

 

ZOBACZ kolczyki z perłami i diamentami

Perła naturalna to organiczny kamień szlachetny. Powstaje w środowisku naturalnym, we wnętrzu perłopława. Małż wytwarza przeciętnie trzy do czterech warstw masy perłowej dziennie. Perła, którą hoduje się przez trzy lata ma wiele tysięcy warstw masy perłowej zbudowanych wokół perłowego zarodka.

Najstarszy naszyjnik z pereł znajduje się w muzeum w Egipcie. Ma ponad 4,5 tys. lat. Ale perły odgrywały wielką rolę także w tradycji kultury hinduskiej, chińskiej oraz w krajach śródziemnomorskich.

Biżuteria ozdobiona perłami naturalnymi kojarzona jest najczęściej z klasycznymi, długimi sznurami. Współcześnie perły wykorzystuje się na wiele różnych sposobów, zdobiąc nimi kolczyki, pierścionki, a także zawieszki na łańcuszek.

LIPIEC – rubin

ZOBACZ komplet biżuterii z rubinami i diamentami

 

Rubin jest rzadką odmianą korundu, podobnie jak szafir. Występuje niemal we wszystkich odcieniach czerwieni. Rubin to bardzo twardy minerał, ustępuje jedynie diamentowi. Od wieków symbolizuje miłość i pasję, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród zakochanych. Nazwa rubin pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czerwony.

W starożytności rubiny były uważane za jeden z najcenniejszych i najpotężniejszych kamieni szlachetnych. Często noszone  były przez władców i królów jako symbol władzy, bogactwa i chwały.

Jednym z największych i najsłynniejszych rubinów na świecie jest Rubin Rosser Reeves Star wydobyty na Sri Lance. Nazywany rubinem gwiaździstym, posiada wrostki rutylu, które powodują efekt kociego oka. Waga tego rubinu wynosi 138,72 karata. Obecnie znajduje się  w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie.

SIERPIEŃ – perydot

 

ZOBACZ kolczyki z perydotami i białymi topazami

Perydot jest bardzo rzadką, półprzezroczystą odmianą oliwinu, o intensywnie zielonym zabarwieniu, które odzwierciedla piękno natury i świeżość wiosennych krajobrazów. Jego jasna, soczysta barwa symbolizuje wzrost, odrodzenie oraz optymizm. Perydot tworzy się w magmie i zostaje wydobyty na powierzchnię przez aktywność wulkaniczną. Ze względu na swój kolor mylony jest niekiedy ze szmaragdem, zazwyczaj jest jednak nieco jaśniejszy i bardziej żółtawy.

WRZESIEŃ – szafir

 

ZOBACZ pierścionek obrączkowy z szafirami i diamentami

Szafir od wieków symbolizuje królewskie piękno i mądrość. Jego głęboki błękit jest niezwykle pożądany w biżuterii, komponuje się doskonale z każdym kolorem złota. Szafir jest niebieską odmianą korundu. Wykazuje dużą twardość, aż 9 w skali Mohsa, twardszy jest tylko diament. Ciemnoniebieski kolor zawdzięcza śladowym domieszkom tytanu oraz żelaza. Szafir zwiększa koncentrację oraz zdolności intelektualne. Biżuteria ADIAMO z szafirem i diamentami to ponadczasowa klasyka we współczesnej odsłonię, doskonała na specjalne okazje.

PAŹDZIERNIK – opal i turmalin

 

ZOBACZ pierścionek z turmalinem i diamentami

Opal jest mineraloidem, kamieniem szlachetnym, który nie ma struktury kryształu. Charakterystyczny efekt optyczny tzw. opalizację wywołuje wielokrotne odbicie świata od gęsto ułożonych warstw lub kuleczek krystobalitu, w częściowo przeźroczystym materiale. Opalizacja wyróżnia się dużym bogactwem barw i różnorodnością wzorów. Opal to kamień rozwijający wyobraźnię i kreatywność.

 

Różowy turmalin to wysoko ceniony krzemian występujący w kilku miejscach na świecie. Wyróżnia go łagodny, pastelowy kolor oraz szklisty połysk. Ze względu na różowe zabarwienie kojarzony jest z romantyczną miłością, a także z kobiecą energią. Pomaga w odczuwaniu radości z życia, jest jak talizman przynoszący szczęście. Biżuteria z różowym kamieniem łagodzi każdy look, doskonale wpisuje się w letnie stylizacje, zwiewne sukienki, koszule. Jego fantazyjny urok ma sobie dużo wdzięku, dlatego dodatki z turmalinem z powodzeniem mogą nosić starsze dziewczynki i nastolatki.

LISTOPAD – cytryn i topaz

ZOBACZ pierścionek z cytrynem i diamentami

 

Cytryn jest szlachetną odmianą kwarcu, bliskim krewnym ametystu. Należy do rzadkich minerałów i może przybierać barwę od jasnożółtej po pomarańczową. Cytryn to kamień optymizmu, radości i szczęścia. Zwiększa pewność siebie, kreatywność oraz koncentrację. W ezoteryce postrzegany jest jako kamień wspomagający karierę i finanse. Cytryn był bardzo popularny w okresie nurtu Art déco. Jego słoneczna aura podkreśla ciepłe tony karnacji, pięknie łączy z rudymi włosami, a także koniakowymi blondami.  

 

Topaz to minerał z grupy krzemianów, występuje na kwaśnych skałach magmowych. W jubilerstwie ceniony jest za trwałość, w dziesięciostopniowej skali twardości uzyskuje aż osiem punktów. Wzmacnia koncentrację, siłę wewnętrzną i zwiększa optymizm. Nazywany kamieniem radości obdarza dobrym samopoczuciem, pogodą ducha i pomaga uwolnić się od trosk, zmartwień i smutków. Najbardziej atrakcyjne są topazy w odcieniach niebieskiego i bezbarwne tzw. białe topazy. Najsłynniejszy topaz zdobi portugalską koronę królewską. Przez lata był mylony z diamentem ze względu na intensywny blask.

GRUDZIEŃ – tanzanit

 

ZOBACZ pierścionek z tanzanitami i diamentami

Tanzanit to bardzo rzadko występująca odmiana zoisytu. Minerał o jednej z najbardziej osobliwych barw w świecie biżuterii. Kolor oscyluje pomiędzy szarym, fioletowym, a niebieskim. Odkryty został w latach 60. XX wieku na terenie Tanzanii i tylko tam występują jego złoża. Tanzanit przywraca wewnętrzną równowagę i harmonię. Jest ukochanym kamieniem gwiazd Hollywood, wyjątkowo chętnie nosiła go Elizabeth Taylor. Tanzanit pięknie łączy się z zimnymi typami urody oraz stylizacjami pozbawionymi ciepłych tonów.

 

 

 

 

 

Powrót do bloga
    Calculate Shipping
    Wykorzystaj kupon
    Niedostępne kupony
    summer10 Uzyskaj 10% zniżki DODATKOWE 10% ZNIŻKI NA WSZYSTKIE PRODUKTY