Na widok pięknej, diamentowej biżuterii niejednej kobiecie błyszczą oczy, a serce bije szybciej. To znak, że jest „chemia”, najlepsza motywacja, aby dokonać zakupu. Dobrze jednak jeśli nie jest jedyną przesłanką przesądzającą o wyborze danego modelu. Wybierając pierścionek lub kolczyki z diamentami należy zwrócić uwagę na parametry decydujące o wartości kamieni. Zasadę 4C opracował około stu lat temu Gemological Institute of America (GIA). Precyzyjna klasyfikacja, przez lata udoskonalana, pozwala niemal bezbłędnie ocenić te niezwykłe minerały. Ważne są również takie czynniki jak próba złota, gwarancje oraz ogólna estetyka.
Zasada 4C
- Carat – masa karatowa
- Color – barwa diamentu
- Clarity – czystość diamentu
- Cut – szlif diamentu
Masa diamentu
Wielkość to pierwsza z czterech cech określających wartość diamentu. Jednostką masy kamienia jest karat metryczny (1ct = 0,2g). Należy się upewnić, że waga diamentów podana została z dokładnością do setnych części karata. Przypominamy, wartość pojedynczego kamienia jest większa, niż kilku mniejszych o tej samej masie.
Kolor diamentu
Klasa koloru diamentu jest ustalana na podstawie wzorcowej palety kolorów. Skala zaczyna się od litery D, która oznacza brak barwy, z rosnącą obecnością koloru aż do litery Z. Im bliżej litera D, tym bardziej bezbarwny i cenniejszy diament.
Czystość diamentu
Czystość diamentu określana jest przez pryzmat inkluzji (znamiona wewnętrzne) i skaz (znamiona zewnętrzne). Oceny dokonuje się przy użyciu specjalnej, jubilerskiej lupy. Najlepsze są diamenty z wysoką oceną czystości, ale trzeba pamiętać, że najczystsze kamienie osiągają wyjątkowo wysokie ceny.
Szlif diamentu
Szlif decyduje o wartości i wyglądzie diamentu. Ocenie poddawane są proporcje oraz wykończenie szlifu, jego symetria i polerowanie. Szlif brylantowy jest najpopularniejszym i najwyżej cenionym szlifem jubilerskim, pozwala wydobyć maksymalne piękno i blask najtwardszego minerału występującego w naturze.
- Kupując biżuterię z diamentami, koniecznie sprawdź, czy osadzone w pierścionku, kolczykach lub naszyjniku kamienie posiadają certyfikat renomowanego laboratorium np. Gemological Institute of America (GIA).
- Certyfikat gwarantuje autentyczność diamentów, a parametry przedstawione w certyfikacie są zgodne z rzeczywistością.
- Upewnij się, że otrzymasz gwarancję zapewniającą serwis biżuterii przez co najmniej dwa lata. Dobrze jest, aby w ramach pakietu mieć możliwość zmiany rozmiaru pierścionka lub obrączki, bezpłatne czyszczenie, rodowanie oraz grawer w prezencie. Jeśli istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji po upływie dwuletniej ochrony gwarancyjnej, warto z niej skorzystać, być może uchroni nas przez nieoczekiwanymi kosztami napraw itp.
- Oceń estetykę biżuterii i upewnij się, że projekt odpowiada Twoim preferencjom. Sprawdź również, czy biżuteria jest starannie wykonana, z dbałością o detale.
Pamiętaj, zakup biżuterii z diamentami to znaczna inwestycja, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z parametrami i wybranego modelu i przemyślenie decyzji.
Zwróć uwagę na jakość złota, z którego wykonana jest diamentowa biżuteria. Najlepsze jest żółte, białe lub różowe złoto próby 585 oraz wyższych. Odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne przez długie lata zachowa naturalny błysk. Oczywiście należy pamiętać, aby w zależności od tego jak często nosimy biżuterię, poddawać ją czyszczeniu i odświeżaniu.